Mida arvad riigi plaanist toetada ettevõtteid, mis panustavad nutikasse fookusvaldkonda?
Mis on toetusmeetme eesmärk?
Toetusmeetme eesmärk on kasvatada nende ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet, kes panustavad digilahendustesse, tervisetehnoloogia ja -teenustesse, kohalike ressursside väärindamisesse ja kestlikesse energialahendustesse, ja suurendada nende toetatavate ettevõtete loodavat lisandväärtust (vt lähemalt eelnõu § 6).
Kellel on võimalik toetust saada?
Kõik ettevõtjad, kes on kantud Eesti äriregistrisse ja kellel on kaheksa või enam töötajat, mille majandustegevus on kestnud vähemalt kaks aastat ja kes on teeninud arenguplaani elluviimisele eelnenud majandusaastal vähemalt 50 000 eurot ekspordi müügitulu või kelle müügitulu on arenguplaani elluviimisele eelnenud kahe majandusaasta kohta kasvanud keskmiselt vähemalt 5% (vt täpsemalt eelnõu § 14).
Mis on olulisemad tingimused?
- Eelnõu kohaselt toetatavaks tegevuseks on ettevõtja kõrge lisandväärtusega uue või täiustatud toote või teenuse arendamine, tootmisesse viimine või teenuse pakkumisega alustamine ja turule toomiseks vajamineva personali arendustegevuse elluviimine (vt lähemalt eelnõu § 9 lg 2 p 1).
- Samuti toetatavaks tegevuseks on ettevõtja kõrge lisandväärtusega uue või täiustatud toote valmistamine, uue või kõrge lisandväärtusega teenuse pakkumiseks vajalike masinate ja seadmete ning immateriaalse vara ostmine (vt lähemalt § 9 lg 2 p 5) .
- Toetusmeetme kohaselt toetatakse ka tegevusi ettevõtja organisatsiooni- ja protsessiarendustegevuse elluviimisel, milleks on (vt lähemalt eelnõu § 9 lg 3):
1) ettevõtja töökorralduse arendamine, personali, materjalide, laovarude ja seadmete töö planeerimine ning ressursiplaneerimise ja -juhtimisega seotud tarkvaralahenduste ostmine, arendamine ja juurutamine;
2) protsessiarendamise nõustamise teenuse sisseostmine;
3) arenguplaani elluviimisega ja arenguplaani tulemuste rakendamisega seotud uue arendustöötaja või töölepingu alusel töötava uue juhi palkamine ja rakendamine.
- Toote või teenuse arendustegevuse elluviimise raames toetatakse järgmisi tegevusi (vt lähemalt eelnõu § 9 lg 4):
1) tehnilise teostatavuse ja majandusliku otstarbekusega seotud eeluuringu ja sellega seotud turu-uuringu tegemine;
2) rakendusuuringu ja tootearenduse tegemine;
3) toote, teenuse või protsessi arendamisega seotud nõuandeteenuse ja tugiteenuse, sellega seotud vastavuskatsetuste, sertifitseerimistegevuse ning patentide ja muude immateriaalsete varade omandamise, valideerimise ja kaitsmise sisseostmine ja elluviimine.
- Eelnõuga plaanitakse toetada ka tegevusi, mis on seotud ettevõtja kõrge lisandväärtusega uue või täiustatud toote või teenuse müügi- ja turundustegevuse arendamise ja elluviimisega (vt lähemalt eelnõu § 9 lg 5):
1) müügi- ja turundusstrateegia koos vastava tegevuskavaga sisseostmine;
2) müügi- ja turundustegevuse arendusega seotud nõustamisteenuse, sellega seotud sihtturu nõustamisteenuse sisseostmine;
3) kõrge lisandväärtusega toote või teenuse välismessil või -näitusel tutvustamine;
4)kõrge lisandväärtusega toote või teenuse tutvustamiseks tootenäidiste ja turundusmaterjali valmistamine.
- Eelnõu kohaselt peab ettevõtja läbima arenguprogrammi, mis on tema planeerimis- ja juhtimisotsuste tegemisel toetav ja ettevõtja eripärasid arvestav mudel, mis põhineb ettevõtja strateegilise plaani ettevalmistamisel ja elluviimisel (vt lähemalt eelnõu § 5 lg 1).
- Ettevõtja peab esitama Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele arenguplaani, mis on ettevõtja koostatud arendustegevuste etappideks jaotatud kava, mis sisaldab infot kõikide ettevõtja arengut mõjutavate tegevuste, eesmärkide ja nende elluviimiseks vajaminevate vahendite, sellega seotud ettevõtja omavahendite, pangalaenude, määruse alusel taotletava toetuse ja teiste avaliku sektori vahendite kohta. Toetuse saamise eeltingimus on see, et Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus kiidab arenguplaani heaks.
- Eelnõu kohaselt peab ettevõttel, kelle müügitulu on kuni 10 miljonit eurot, müügitulu suurenema toetusmeetme rakendamisel aastas keskmiselt 6% võrra rohkem kui vastava sektori keskmine müügitulu ja lisandväärtus töötaja kohta aastas keskmiselt 3% võrra rohkem kui vastava sektori keskmine lisandväärtus töötaja kohta (vt lähemalt eelnõu § 5).
- Ettevõttel, kelle müügitulu on suurem kui 10 miljonit eurot, siis tema müügitulu peab suurenema toetusmeetme rakendamisel aastas keskmiselt 3% võrra rohkem kui vastava sektori keskmine müügitulu ja lisandväärtus töötaja kohta aastas keskmiselt 3% võrra rohkem, kui vastava sektori keskmine lisandväärtus töötaja kohta (vt lähemalt eelnõu § 6 lg 4).
- Maksimaalne toetuse summa ühe ettevõtte kohta on 500 000 eurot (vt eelnõu § 13 lg 1).
- Kui suurettevõtja taotleb toetust tegevuseks, milleks on ettevõtja organisatsiooni- ja protsessiarendustegevuse elluviimine või kõrge lisandväärtusega toote või teenuse välismessil või -näitusel tutvustamine, siis on maksimaalne toetuse summa 200 000 eurot (vt lähemalt eelnõu § 13 lg 2).
- Toetuse summa on maksimaalselt 200 000 eurot ühe ettevõtte kohta ka sel juhul, kui ettevõte taotleb toetust tegevuseks, milleks on kõrge lisandväärtusega uue või täiustatud toote valmistamine, uue või kõrge lisandväärtusega teenuse pakkumiseks vajalike masinate ja seadmete ning immateriaalse vara ostmine (vt eelnõu § 13 lg 3).
- Eelnõu kohaselt on toetuse maksimaalne osakaal projekti abikõlblike kulude kogumaksumusest väikeettevõtjast toetuse saajal 45 protsenti, keskmise suurusega ettevõtjast toetuse saajal 35 protsenti ning suurettevõtjast toetuse saajal 25 protsenti (vt lähemalt eelnõu § 13 lg 4).
- Toetusmeetme eelnõu kohaselt peab taotluses kirjeldatud projekt ettevõtja arenguplaani elluviimise tulemusel panustama vähemalt ühte nutika spetsialiseerumise fookusvaldkonna eesmärki, milleks on digilahendused igas eluvaldkonnas, tervisetehnoloogiad ja -teenused, kohalike ressursside väärindamine ning nutikad ja kestlikud energialahendused (vt lähemalt eelnõu § 15 lg 1 p 2).
- Projekti pikkuseks võib olla kuni 18 kuud. Projekti abikõlblikkuse perioodi lõpp ei või olla hilisem kui 31. august 2029. a (vt lähemalt eelnõu § 12).
- Toetuse taotlus tuleb esitada Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse e-toetuse keskkonnas (eelnõu § 1 lg).
- Taotlemine toimub jooksvalt. Toetust saab taotleda ühe arenguplaani etapi tegevuste kaupa. Toetust võib taotleda ka arenguplaani erinevate etappide elluviimiseks (vt lähemalt eelnõu § 16).
- Projekti eelarve on ca 28 miljonit eurot.
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad plaanitavast toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 25. novembriks e-posti aadressile martin@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille saadan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.