Mida arvad turismisektori tarkvarade liitumis-ja liidestamistoetusest?
Mis on plaanitavate muudatuste eesmärk?
Toetuse eesmärk on toetada turismiteenuseid pakkuvate ettevõtete ja organisatsioonide tööprotsesside digitaliseerimist ja automatiseerimist eri tarkvarade ja nende funktsioonide kasutuselevõtmise ning nende omavahelise liidestamise kaudu ning seeläbi võimaldada ettevõtetel digiriigi lahendustega liidestada ning digiriigis loodud avaandmeid ja olemasolevaid koode kasutada.
Keda mõjutab?
Turismiettevõtjad ja turismiteenuste pakkujad, kes soovivad kasutusele võtta digitaalseid, sh digiriigi lahendusi ja võimalusi oma ettevõttes
Millised on plaanitava toetusmeetme olulisemad tingimused?
Plaanitava toetusmeetme abil toetatakse turismiteenuse pakkuja tööprotsesside digitaliseerimist või automatiseerimist ühe või mitme tarkvaraga liitumise või turismiteenuse pakkuja kasutatavate tarkvarade liidestamise abil (eelnõu § 7 lg 1).
Tarkvarade liidestamisel peab vähemalt üks liidestatavatest tarkvaradest olema otseselt seotud turismiteenuse osutamisega (eelnõu § 7 lg 2).
Eelnõu kohaselt ei toetata määruse alusel liitumist MS Office’i ja Google’i rakendustega, turundusplatvormide ja e-posti turunduse platvormidega, veebilehe sisuhaldustarkvaradega, raamatupidamis- ja finantstarkvaradega ega kassasüsteemide tarkvaradega. Lisaks ei toetata selle määruse alusel turundusplatvormide ja e-posti turunduse platvormide liidestamist mõne teise tarkvaraga. Samuti ei toetata olemasoleva tarkvara versiooniuuenduste kasutuselevõttu ega uue tarkvara väljatöötamist ja arendamist. Samuti ei toetata turismiteenuste lõpptarbijatele veebilehtede ja mobiilirakenduste loomist ja arendamist, ega ka audiogiidide ja kaardirakenduste loomist (eelnõu § 7 lg 3).
Plaanitavat toetust saab taotleda ettevõte, kes osutab turismiteenuseid ning kes on Eestis registreeritud juriidiline isik, kohaliku omavalitsuse üksus, selle asutus ja riigiasutus. Lisaks peab ettevõtte müügitulu Eestis olema taotluse esitamisele eelnenud majandusaastal vähemalt 30 000 eurot. (eelnõu § 11). Eelnõu kohaselt on turismiteenust pakkuv ettevõte see, kes pakub vähemalt majutusteenust, toitlustusteenust, spaa-ja taastusraviteenust, konverentsi-ja sündmuskorraldusteenust, reisiettevõtja teenust, giiditeenust, aktiivse puhkuse ja loodusturismiteenust, muuseumiteenust võiatraktsiooni-või teemapargi teenust.
Plaanitava toetusmeetme puhul on abikõlblik kulu tarkvaraga liitumiseks või liidestamiseks tehtav ühekordne liitumis- ja juurutamiskulu (eelnõu § 8 lg 2). Abikõlblik kulu on näiteks:
uue tarkvaralitsentsi ost või ühekordne tarkvaraga liitumise tasu;
liitumisega kaasnev juurutamiskulu;
tarkvara seadistamine vastavalt tehnilisele ülesandele,
töötajate koolitamine;
riistvara soetamise ja rentimise kulu.
Projekti abikõlblikkuse periood on taotluse rahuldamise otsuses määratud ajavahemik, mil projekti tegevused algavad ja lõppevad ning projekti teostamiseks vajalikud kulud tekivad. Projekti abikõlblikkuse periood kestab kuni kuus kuud (eelnõu § 9).
Eelnõu kohaselt on ühe projekti jaoks taotletava toetuse miinimumsumma 2000 eurot ja maksimumsumma 20 000 eurot. Toetuse osakaal on kuni 70% projekti abikõlblikest kuludest, mis tähendab, et taotleja peab 30 % projekti kuludest tasuma ise (eelnõu § 10). Eraldatava toetuse eelarve on 2 000 000 eurot.
Plaanitavat toetust saab taotleda pidevalt kuni eelarve ammendumiseni või kuni 31.märtsini 2029 (eelnõu § 13 lg 1) .
Eelnõu kohaselt võib üks taotleja toetust saada (st talle tehakse väljamakse) üks kord kalendriaasta jooksul (eelnõu § 13 lg 4).Kui taotleja katkestab projekti või taotlus jäetakse rahuldamata ning talle toetust välja ei maksta, siis võib ta esitada uue taotluse kohe pärast projekti katkestamist või algse taotluse rahuldamata jätmist.
Eelnõu kohaselt peab toetuse saaja esitama Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutusele toetuse kasutamise aruande (eelnõu § 21).
Millal jõustuvad muudatused?
Määrus jõustub üldises korras. Hetkel ei ole teada, millal määrus jõustub.
Anna teada, mida arvad loodavast toetusmeetmest. Tagasisidet ootan hiljemalt 26. septembriks e-posti aadressile ireen@koda.ee. Ettevõtete vastuste põhjal koostan koja seisukoha, mille edastan majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile.