3 ettepanekut töötajate tervisekontrolli regulatsiooni muutmiseks
Koda pöördus mai alguses sotsiaalministeeriumi poole mitme ettepanekuga, et muuta töötajate tervisekontrolliga seotud nõudeid nii tööandja kui ka töötaja jaoks paindlikumaks ja läbipaistvamaks.
Perearstidele võiks anda võimaluse viia läbi tervisekontrolle
Esiteks tegime ettevõtetelt saadud tagasiside alusel ministeeriumile taas ettepaneku muuta töötervishoiu ja tööohutuse seadust selliselt, et tööandjal oleks võimalik teatud juhtudel saata oma töötaja tervisekontrolli läbima ka töötaja perearsti juurde. See võiks toimuda tavapärase perearsti külastuse raames. Sellisel juhul ei peaks tööandja kasutama iga kord töötervishoiuarsti teenust.
Koja ettepaneku kohaselt võiks selline võimalus olla eelkõige siis, kui tegemist on kontoritöötajaga ja töökoha riskitegurid on väiksemad ning ettenähtavad. Sellises olukorras võiks ka perearst olla võimeline tervisekontrolli läbi viima ning töötajatele vastavaid soovitusi jagama, teades samas ka töötaja varasemat terviseajalugu ja käitumist. Juhul kui selgub, et töötaja vajab põhjalikumaid analüüse, näiteks põhjalikumat silmakontrolli, siis saab perearst suunata töötaja töötervishoiuarsti poole.
Tervisekontrolli läbimine perearsti juures on ka töötajale mõistlikum ja mugavam, kuna perearstid on töötervishoiuarstidega võrreldes kättesaadavamad. See on oluline eriti just maapiirkondades. Lisaks külastatakse perearsti ka seoses igapäevaste terviseprobleemidega, mistõttu oleks töötaja jaoks otstarbekam sooritada kontroll oma perearsti juures ilma, et peaks spetsiaalselt veel töötervishoiuarsti vastuvõtule minema.
Tervisekontrolli mahtu tuleks vähendada hiljuti läbiviidud tervishoiuteenuste võrra
Oleme saanud nii tööandjatelt kui ka töötajatelt küsimusi, miks tuleb läbida tervisekontroll täismahus olukorras, kus töötajale on hiljuti tehtud väga põhjalik üldine terviseaudit. Näiteks kui tööandja tellib töötajale põhjaliku terviseauditi, mille tulemused näitavad, et töötajal ei ole terviseprobleeme, siis miks tuleb samal töötajal näiteks kuu aega hiljem läbida täies mahus tervisekontroll, mis sisaldab suures osas samu teenuseid, mis olid varasemas terviseauditis. Koja hinnangul koormab selline dubleerimine ebamõistlikult tervishoiusektorit ning toob kaasa ressurssi ebaefektiivse kasutamise.
Olukorra parandamiseks tegime sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta tervisekontrolli regulatsiooni selliselt, et kui töötaja on hiljuti, näiteks viimase 6 kuu jooksul saanud tervishoiuteenust, mis sisaldub ka töötervishoiuarsti poolt läbiviidavas tervisekontrollis, siis puudub tööandjal kohustus tervisekontrolli raames sama teenust uuesti tellida, kui varasem uuring ei ole terviseprobleeme esile tõstnud. Näiteks kui töötajale on hiljuti tehtud põhjalikud vereanalüüsid, südameuuringud ja silmakontroll, ning need ei tuvastanud probleeme, siis ei oleks koja ettepaneku kohaselt vaja neid protseduure uuesti teha töötervishoiuarsti poolt läbiviidavas tervisekontrollis.
Kehtestada tuleb tervisekontrollis sisalduvate teenuste minimaalne nimekiri
Koda on saanud ettevõtetelt tagasisidet, et neile ei ole alati arusaadav, millises mahus peavad nad töötervishoiuteenuse osutajalt tervisekontrolli teenust ostma. Kuna töötervishoiuteenuse osutajad pakuvad erinevaid pakette ja sageli ei ole ka erinevate töötervishoiuteenuse osutajate paketid omavahel hästi võrreldavad, siis on tööandjatel tekkinud näiteks küsimus, kas tervisekontrolli pakett katab ära õigusaktist tulenevad miinimumnõuded või sisaldab see juba ka täiendavaid teenuseid, mida õigusakti kohaselt ei ole tööandja kohustatud tellima.
Selleks, et tervisekontrolli teenus oleks läbipaistev nii tööandja kui ka töötaja jaoks, tegime ettepaneku lisada õigusakti loetelu, milliseid tervishoiuteenuseid peab tervisekontroll minimaalselt sisaldama. Selline muudatus annaks selge ülevaate, millised tervisekontrollis sisalduvad teenused on miinimumnõuded ning milliseid teenuseid on tööandjal võimalik vabatahtlikult täiendavalt juurde tellida.
Koda peab igati positiivseks, kui tööandjad tellivad põhjalikuma tervisekontrolli, aga samas peab tervisekontrolli teenus olema läbipaistev ning tööandjal peab olema võimalus valida ja tellida ka terviskontrolli, mis vastab üksnes õigusaktidest tulenevatele miinimumnõuetele.