Alates oktoobrist tuleb suurematel ehitusobjektidel registreerida töötajad ja nende tööaeg
1. oktoobril jõustuvad maksukorralduse seaduse muudatused, mille kohaselt on peatöövõtjatel ja ehitusettevõtjatel kohustus registreerida suuremate ehitustööde korral ehitusplatsil viibivad inimesed ning esitada vastavad andmed maksu- ja tolliametile. Muudatuse peamine eesmärk on vähendada ehitussektoris maksukahju ning tagada aus konkurents.
Ettevõtjad peavad edaspidi esitama maksu- ja tolliametile andmed ehitise, ehitustööde, nende tellija ja ehitustöid tegevate alltöövõtjate ning ehitusplatsil viibivate inimeste kohta (§ 2510 lg 2). Andmete esitamiseks ja kogumiseks loob maksu- ja tolliamet töövõtuahela ja töötamise kestuse andmekogu.
Uued nõuded puudutavad üksnes suuremaid ehitustöid
Ettevõtjad ei pea esitama maksu- ja tolliametile eelpool nimetatud andmeid iga ehitustöö kohta, vaid muudatused puudutavad üksnes suuremaid ehitustöid. Suuremateks ehitustöödeks on seaduse (§ 2510 lg 3) kohaselt sellised ehitustööd, mille eeldatav kestus ületab 30 tööpäeva ja ehitusplatsil töötab samal ajal vähemalt 20 inimest või mille eeldatav maht ületab 500 inimtööpäeva.
Uued nõuded hakkavad kehtima suuremate ehitustööde suhtes, millega alustatakse 2023. aasta 1. oktoobril või hiljem. Lisaks on uute nõuetega hõlmatud suuremad ehitustööd, millega on alustatud enne 2023. aasta 1. oktoobrit ja mille eeldatav lõpptähtaeg on 2024. aasta 1. oktoober või hiljem (§ 16818).
Peatöövõtjale lisandub 4 uut kohustust
Peatöövõtja peab edaspidi esitama maksu- ja tolliametile andmed suuremate ehitustööde kohta ning ehitustööde tellija nime ja isiku- või registrikoodi või kinnitama maksu- ja tolliameti andmekogus kuvatud andmed vähemalt kolm tööpäeva enne ehitustööde alustamist (§ 2511 lg 1 p 1).
Lisaks on peatöövõtjal kohustus tagada, et ehitusplatsil oleks paigaldatud inimeste elektrooniline registreerimissüsteem (§ 2511 lg 1 p 2). Seaduses on kirjas, et elektroonilise registreerimissüsteemi tehnilised nõuded kehtestab minister määrusega, kuid hetkel pole veel vastav määrus jõustunud (§ 2513 lg 1).
1. oktoobrist jõustuv muudatus näeb ka ette, et peatöövõtja peab esitama maksu- ja tolliametile kord päevas iga inimese eelmisel päeval ehitusplatsil viibimise summeeritud aja ning kuni kolm korda nädalas isikustamata kujul iga inimese ehitusplatsile sisenemise ja sellelt lahkumise kellaajad sekundi täpsusega (§ 2511 lg 1 p 3). Peatöövõtja peab neid andmeid säilitama ehitustööde ajal ning neli kuud pärast ehitustööde lõpetamist (§ 2511 lg 1 p 4).
Ehitusettevõtjate uued kohustused
Iga ehitusettevõtja, sealhulgas peatöövõtja, peab alates 1. oktoobrist esitama maksu- ja tolliametile andmed tema tehtavate suuremate ehitustööde kohta ning selle alltöövõtja nime ja isiku- või registrikoodi, kellelt ta ostab või on ostnud ehitise ehitamisega seotud teenuseid, või kinnitama andmekogus kuvatud andmed enne ehitustööde alustamist (§2512 p 1). Lisaks peab ehitusettevõtja märkima maksu- ja tolliameti andmekogus vajaduse korral ära tema poolt ehitusplatsile lubatud inimesed (§2512 p 2).
Ehitusettevõtja ülesanne on edaspidi ka tagada, et tema poolt ehitusplatsile lubatud inimesed fikseerivad elektroonilises registreerimissüsteemis kõik ehitusplatsile sisenemised ja sellelt lahkumised (§2512 p 3). See on vajalik, et peatöövõtja saaks kõikide ehitusettevõtjate ehk alltöövõtjate ja nende alltöövõtjate andmed esitada maksu- ja tolliametile.
Alates 1. oktoobrist peab iga ehitusettevõtja tagama, et tema poolt ehitusplatsile lubatud inimestel on olemas ehitusplatsile sisenemiseks ja sellelt lahkumiseks vajalik tuvastusvahend (§2512 p 4). Tuvastusvahendiks võib olla spetsiaalne kiipkaart, mida hakkab väljastama maksu- ja tolliameti lepingupartner (§ 2513 lg 3). Samas on lubatud kasutada ka muid lahendusi, näiteks mobiilirakendust, kui see vastab tuvastusvahenditele esitatavatele nõuetele. Need nõuded kehtestab minister määrusega, kuid praeguseks hetkeks ei ole see määrus veel jõustunud (§ 2513 lg 2).
Rahatrahv kuni 3200 eurot
Kui peatöövõtja või ehitusettevõtja jätab maksu- ja tolliametile vajalikud andmed esitamata, siis on võimalik juriidilist isikut karistada rahatrahviga kuni 3200 eurot ning füüsilist isikut rahatrahviga kuni 1200 eurot (§ 154).
Kui sul tekib küsimusi 1. oktoobril jõustuvate ehitustöödega seotud muudatuste kohta, siis võta ühendust koja juristidega e-posti aadressil juristid@koda.ee.
Vaata lisaks: Ehitustöötajate registreerimist puudutavad maksukorralduse seaduse sätted