Elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi soodustus toob kasu vähestele
Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks seadusemuudatused, millega vähendatakse elektrointensiivsete ettevõtete elektriaktsiisi. Kuigi tegemist on positiivse muudatusega, saavad kaubanduskoja hinnangul sellest kasu esialgu vaid vähesed ning positiivse mõju saavutamiseks oleks vaja tingimusi leevendada.
Elektrointensiivsus näitab elektrile tehtavaid kogukulutusi ja selle osakaalu ettevõtte loodavast lisandväärtusest. Soodustuse saamiseks peab ettevõtja energiajuhtimissüsteem olema efektiivne (vastama ISO 50 001 standardile) ja tema elektrointensiivsus olema eelnenud majandusaastal keskmiselt 20 protsenti või rohkem.
Koja hinnangul on selline elektrointensiivsuse määr aga Eesti mõistes liiga kõrge, mistõttu ei pruugi paljud suures koguses elektrit tarbivad ettevõtted sellele määrale vastata. Kuigi tegime möödunud aasta novembris rahandusministeeriumile ettepaneku kaaluda 20 protsendilise määra asemel madalama protsendimäära kehtestamist, siis kahjuks seda arvesse ei võetud.
Soodustuse saamist piirab ka riigi kehtestatud standardi ISO 50001 olemasolu nõue. Ettevõtjad on viidanud, et paljudel on praegu olemas sertifikaadid standardi ISO 14001 kohta, mis muuhulgas sätestab nõuded tootmistegevuses kasutatava energia säästlikumaks kasutamiseks. Tagamaks rohkemate ettevõtete võimaluse soodustust saada ning halduskoormuse leevendamiseks tegi koda novembris ettepaneku võimaldada soodusaktsiisimäära taotlemist ka nendele ettevõtetele, kelle energiajuhtimissüsteem vastab hetkel ISO 14001 standardi nõuetele. Ka seda tänaseks arvestatud pole.
Valitsuse sõnul langeb elektriaktsiis soodustuse saajatele tänaselt 4,47 eurolt 0,5 eurole megavatt-tunni eest ning puudutab ligikaudu 240 ettevõtet. Valitsus tõdeb, et nii paljud ettevõtted kohe soodustust ei saa või ei taotle, kasvõi näiteks standardi ISO 50001 puudumise tõttu. Isegi kui rohkematel ettevõtjatel oleks vastav ISO standard, jääb kasu saajate ettevõtjate arv koja hinnangul prognoositust väiksemaks, sest paljud suure elektritarbimisega ettevõtjad ei täida soodusaktsiisi saamiseks kehtestatad rangeid nõudeid. Seetõttu võib hea algatuse mõju jääda suures ulatuses saavutamata.
Suure elektritarbimisega ettevõtetele plaanitakse soodusaktsiisimäär kehtestada alates 1. jaanuarist 2019. Ettevõtjad, kellele väljastatakse soodusaktsiisimäära luba 2019. aasta jooksul, saavad taotleda 2018. aasta tarbimise eest aktsiisitagastust.