
Ettevõtted vajavad rohkem aega juhtorganite soolise tasakaalu aruandluseks
Riigikogu menetlusse on jõudnud väärtpaberituru seaduse muutmise seaduse eelnõu , millega kehtestatakse börsiettevõtete juhtorganitele soolise tasakaalu nõue.
Koda toetab eelnõu üldist eesmärki soodustada naiste suuremat osalemist ettevõtete juhtorganite tegevuses, kuid eelistame vabatahtlikke meetmeid kohustuse kehtestamise asemel, kuid mõistame, et direktiivist tulenevate nõuete ülevõtmine on vältimatu.
Juhtorganite soolise tasakaalu esmakordse aruandluse esitamise aeg tuleb edasi lükata
Koda peab soolise tasakaalu aruandluskohustuse esimest tähtaega ebamõistlikuks. Hetkel näeb eelnõu ette, et aktsiaemitendid peavad esitama Finantsinspektsioonile esimese aruande oma juhtorganite soolise tasakaalu kohta juba 1. juuliks 2025. See tähtaeg on liiga varane, kuna seaduse vastuvõtmine ja jõustumine võtab veel aega, jättes ettevõtetele liiga lühikese ettevalmistusperioodi. Samuti toimuvad paljude ettevõtete üldkoosolekud enne, kui seadus jõustub, mistõttu võib tekkida vajadus erakorralise koosoleku korraldamiseks, et täita uut kohustust.
Lisaks ei sea Euroopa Liidu direktiiv aruandluse esimeseks esitamiseks kindlat tähtaega, mistõttu võiks Eesti määrata selle paindlikumalt. Koda tegi Riigikogule ettepaneku lükata aruandluskohustus edasi ja ühtlustada see soolise tasakaalu eesmärgi saavutamise tähtajaga 30. juunil 2026. Samas näeme, et ettevõtetel peab olema võimalus soovi korral aruandlus varem esitada.
Negatiivset nimekirja soolise tasakaalu eesmärkide täitmise kohta ei ole vaja
Eelnõu kohaselt avaldab Finantsinspektsioon oma veebilehel nimekirja aktsiaemitentidest, märkides ära, kas nad täidavad soolise tasakaalu eesmärke või mitte. Kui direktiiv nõuab sellise teabe avalikustamist vaid eesmärke täitvate ettevõtete kohta, siis eelnõu näeb ette ka nn negatiivse nimekirja eesmärke mitte täitvate ettevõtete kohta.
Koja hinnangul negatiivse nimekirja avaldamine ei kiirenda juhtorganite liikmete vahetamist, kuna nii eelnõu kui ka direktiiv näevad ette järkjärgulist muudatuste rakendamist vastavalt juhtide lepingute lõppemisele. Seega võib eesmärkide täitmine võtta aega mitu aastat. Samas võib negatiivne nimekiri jätta ettevõtetest eksitavalt halva mulje. Direktiiv negatiivset nimekirja ei nõua. Lisaks ei ole koja hinnangul eelnõus piisavalt põhjendatud, miks on vaja negatiivne nimekiri kehtestada. Seega tegi koda Riigikogule ettepaneku jätta eelnõust negatiivne nimekiri välja.
Börsiettevõtete juhtkonna soolise tasakaalu reeglitega saad lähemalt tutvuda SIIN.