Keskkonnatasude tõstmine ei ole seotud tekkiva keskkonnamõju tõendatud suurusega
Kliimaministeerium on koostanud eelnõu, millega kehtestatakse uued saastetasumäärad saasteainete väljutamisel välisõhku, veekogusse, põhjavette ja pinnasesse ning ohtlike jäätmete ja põlevkivijäätmete kõrvaldamisel. Koda nägi mitmeid probleeme plaanitava eelnõuga ning tegi ettepaneku loobuda keskkonnatasude tõstmisest 2024. aastal.
Koja hinnangul ei ole põhjendatud eelnõu kiireloomuline menetlemine
Eelnõud menetletakse kiireloomulisena, kuid koja hinnangul ei ole põhjendatud eelnõu kiireloomulisus, kuna kliimaministeeriumile ei saanud tulla üllatusena, et eelnõuga tõstetavad saastetasud on püsinud pikalt muutumatuna. Lisaks puudub mõjuanalüüs või vastav uuring, mis põhjendaks eelnõus olevate keskkonnatasude just konkreetsete summade võrra suurendamist. Kaubanduskoja hinnangul peaksid keskkonnatasude suurused olema seotud tekkiva kekskonnamõju tõendatud suurusega. Antud olukorras näitavad eelnõu seletuskirjas toodud põhjendused, et muudatuste eesmärk on eelkõige riigi eelarve suurendamine ning mitte keskkonnaeesmärkide täitmine.
Koja hinnangul ei ole keskkonnatasude välja töötamisel sisuliselt kaasatud mõjutatud ettevõtteid ning eelnõu esitati mõjutatud ettevõtetele ootamatult. Selline olukord loob olukorra, kus ettevõtetel et ka tulevikus võib hakata riik määrama keskkonnatasusid suvaliselt, lähtudes riigieelarvelistest vajadustest ja ilma turuosalistega konsulteerimata ning hindamata seejuures ka ettevõtete tegevuse tegelikku mõju keskkonnale. Kuna eelnõu mõjutab ettevõtete kulubaasi pikas ajaraamis, siis tegi koda ettepaneku, et loobuda keskkonnatasude tõstmisest 2024. aastal ning koostöös mõjutatud ettevõtetega töötada 2024. a esimesel poolaastal välja põhjendatud ning pikaajaline keskkonnatasude süsteem, mis rakendatakse alates 2025. aastast.
Keskkonnatasud peavad liikuma sinna, kus toimub saastamine
Eelnõu seletuskirja kohaselt on keskkonnatasude tõstmise peamine eesmärk riigi eelarve suurendamine. Koda leiab, et arvestades „saastaja maksab“ printsiipi peaksid ka saadud keskkonnatasudest tulenevad summad minema sinna piirkonda ja nendele kohalikele omavalitsustele, kus antud saastamine toimus. Suuremad keskkonnatasud peavad hüvitama tekitatud kahju, mitte suurendama riigi eelarvet.
Tasumäärad tuleb kehtestada pikaajalisena
Uued keskkonnatasu määrad on kehtestatud järk-järgult tõusvana alates aastast 2024 kuni aastani 2027. Koda on seisukohal, et lühikeseks perioodiks uute keskkonnatasude ei anna ettevõtetele uute investeeringute tegemiseks vajalikku ettenähtavust, kuna nii saasteainete vähendamine kui muud keskkonnaalased muudatused nõuavad ettevõtetelt mahukaid investeeringuid uute tehnoloogiate kasutuselevõtuks. Oleme seisukohal, et tagada ettevõtjatele suurema stabiilsuse ja investeerimiskindluse, peaavad eelnõuga kehtestatavad tasumäärad jääma muutmatuks vähemalt aastani 2035.
Muudatused jõustuvad 1. juulil 2024.
Plaanitavate muudatustega saad lähemalt tutvuda SIIN.