Koda ei pea vajalikuks sisserände piirarvu jaotamist valdkondade lõikes
Siseministeerium tegi ettepaneku kehtestada 2024. aasta sisserände piirarvuks 1303, mis omakorda jaguneb erinevate valdkondade vahel. Koda soovib, et sisserände piirarv jääks vabalt jaotamiseks.
Eelnõu kohaselt on 2024. aasta sisserände piirarv 1303. See on välismaalaste seaduses sätestatud maksimummäär ehk 0,1 protsenti Eesti alalisest elanikkonnast. Võrreldes selle aastaga väheneb kvoot nelja võrra.
Lisaks on Siseministeerium teinud ettepaneku jaotada järgmise aasta kvoot selliselt, et teatud osa elamislubadeks oleks ette nähtud töötamiseks töötlevas töötuses, ehituses, veonduses ja laonduses, spordivaldkonnas, ettevõtjana, ajakirjanikuna, loomingulise töötajana ja välislepingu alusel. Teatud osa sisserände piirarvust jääb ka vabalt jagamiseks. Hetkel ei ole teada, kuidas kvoot jaguneb erinevate valdkondade vahel. See selgub lähikuude jooksul.
Kvoodi jaotamine ei lahenda tegelikku probleemi
Koja hinnangul ei ole mõistlik jaotada sisserände piirarvu valdkondade lõikes, sest välismaalaste nõudlus ning Eesti ettevõtjate vajadus sisserände piirarvu alla minevate elamislubade järele on alates 2017. aastast olnud oluliselt suurem kui sisserände piirarv. Seega sisserände piirarvu jaotamisega ei ole võimalik lahendada tegelikku probleemi, vaid sellega kaasneb täiendav kunstlik piirang.
Lisaks toob see kaasa ülereguleerimise, sest sisserände piirarvu jaotamine suurendab nii Siseministeeriumi kui ka Politsei- ja Piirivalveameti töökoormust, kuid sellega ei kaasne märgatavat lisandväärtuse kasvu, pigem võib mõju olla hoopis vastupidine. Samuti muudab see välismaalaste ja tööandjate jaoks keerulisemaks kvoodist aru saamist.
Sisserände piirarvu jagunemise tõttu jääb riik ilma ka täiendavast maksutulust. 2023. aasta 1. septembri seisuga oli valdkondlike piirmäärade tõttu kasutamata 59 elamisluba. Kui kogu sisserände piirav oleks olnud vabalt jaotamiseks, siis oleks suure tõenäosusega need elamisload leidnud kasutamist juba 2023. aasta alguses ning riigile oleks täiendavalt laekunud ca 700 000 eurot tööjõumaksudest.
Hetkel ei saa broneerida aega elamisloa taotlemiseks
2024. aasta sisserände piirarvu alla mineva elamisloa taotluse aja broneerimine detsembrisse ja jaanuari avaneb Politsei- ja Piirivalvemati broneerimissüsteemis pärast valitsuse poolt piirarvu suuruse ja jaotuse kehtestamist. Hetkel ei ole täpselt teada, millal see juhtub.
2024. aasta sisserände piirarvu ja selle jagunemise eelnõuga saab lähemalt tutvuda siin.