Koda esitas mitmeid ettepanekuid jäätmereformi eelnõu muutmiseks
Kliimaministeerium tuli hiljuti välja jäätmereformi eelnõuga, mis näeb ette olulisi muudatusi seoses pakendijäätmete kokku kogumisega. Koda esitas ministeeriumile mitmeid ettepanekuid, mis aitavad ära hoida ebamõistlike kulude teket ettevõtetele, kas lasevad turule pakendatud kaupa.
Jäätmereformis ei sisaldu pakendimaksu
Ettevõtete jaoks on positiivseks uudiseks see, et kliimaministeerium ei ole eelnõusse lisanud varasemalt planeeritud pakendimaksu, mille kulu oleks ettevõtete jaoks olnud aastas ligi 20 miljonit eurot. Koda ja ka mitmed teised ettevõtlusorganisatsioonid on pakendimaksu osas olnud kriitilised, sest see ei aita saavutada keskkonnaeesmärke ning riigieelarve tulude suurendamiseks on efektiivsemaid meetmeid.
Lisaks on kliimaministeerium võtnud arvesse koja varasemat ettepanekut ning loobunud müügipakendile kogumise või ringlussevõtu sihtarvu kehtestamisest. See aitab tagada, et pakendiettevõtjate kulud ei suurene läbipaistmatult ja kontrollimatult.
Omavalitsuste vastutust tuleb suurendada
Jäätmereformi eelnõu üheks oluliseks muudatuseks on see, et edaspidi peavad kohalikud omavalitsused korraldama ka pakendijäätmete äraveo. Hetkel on see ülesanne taaskasutusorganisatsioonidel, kellelt ostavad vastavat teenust pakendiettevõtjad.
Eelnõu näeb ette, et tiheasustusalal tuleb nii korteriühistute, eramajade, ettevõtete kui ka asutuste juures koguda pakendijäätmed vähemalt kahte mahutisse. Ühte mahutisse tuleb koguda paber- ja kartongpakendijäätmed koos paberi- ja kartongjäätmetega ning teise klaaspakendijäätmed koos plast- ja metallpakendijäätmetega. Väljaspool tiheasustusala tuleb pakendijäätmeid koguda tekkekohalt vähemalt korteriühistute juures.
Koda esitas kliimaministeeriumile mitmeid ettepanekuid, mis täpsustavad kohalike omavalitsuste kohustusi ja vastutust seoses pakendijäätmete kokku kogumisega. Näiteks tegime ettepaneku muuta eelnõud selliselt, et omavalitsus peab kohustuslikus korras koguma pakendijäätmeid kahte erinevasse mahutisse üksnes korteriühistute juures. Muude hoonete osas võiks omavalitsus ise otsustada, kuidas on kõige mõistliku pakendijäätmeid koguda. Tegime ka ettepaneku lisada seadusesse nõue, milline peab olema omavalitsuste poolt kokku kogutud pakendijäätmete kvaliteet. Lisaks palusime seadust täiendada põhimõttega, et taaskasutusorganisatsioonil on õigus keelduda pakendijäätmete vastuvõtmisest või nõuda kulude hüvitamist, kui pakendijäätmed ei ole nõuetekohase kvaliteediga.
Inimesed peaksid maksma pakendijäätmete veokulude eest
Eelnõu kohaselt peavad inimesed maksma 25 senti pakendijäätmete konteineri tühjendamiskorra eest. Koja hinnangul ei ole selline lahendus mõistlik, sest see ei arvesta pakendijäätmete äraveo tegelike kuludega ega võta arvesse tarbijahinna kasvu.
Pakkusime välja lahenduse, et inimesed hüvitavad täies ulatuses pakendijäätmete veokulud. Taaskasutusorganisatsioonide kanda jääksid muud pakendijäätmete käitlemisega seotud kulud.
Suurem osa jäätmereformi eelnõust jõustub üldises korras ehk kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist. Enne jõustumist peab eelnõu saama valitsuse heakskiidu ning riigikogu peab eelnõu seadusena vastu võtma. Seega hetkel pole veel teada, millisel kujul ja millal muudatused jõustuvad.
Jäätmereformi eelnõuga saad lähemalt tutvuda SIIN.