Koja ettepanekut täiendava hüvitise võimaldamiseks lapseootel töötajatele võeti kuulda
Läinud aasta detsembris tegime sotsiaalministeeriumile ning rahandusministeeriumile ettepaneku kaotada ära ebavõrdne olukord, kus osadel töötajatel on võimalik saada tööandjalt täiendavat haigushüvitist, kuid lapseootel töötajatele seda võimalust laiendada ei saa, sest sellisel juhul kaotaksid nad õiguse Haigekassa poolt makstavale hüvitisele. Nüüd on sotsiaalministeerium koja ettepanekut kuulda võtnud ning lisanud ravikindlustuse seaduse muutmise eelnõusse muuhulgas ka sätted, mis ebavõrdse kohtlemise kaotavad.
Milles probleem seisnes?
Kui töötervishoiu ja tööohutuse seadus näeb tööandjatele ette kohustuse maksta mitterasedale töötajale ajutise töövõimetuse korral haigushüvitist 70 protsendi ulatuses töötaja keskmisest töötasust, siis tegelikkuses võib tööandja soovi korral hüvitada töötajale haiguspäevade eest ka 100 protsenti tema keskmisest töötasust. Ka neil juhtudel, kui tööandja maksab haiguspäevade eest hüvitist 100 protsendi ulatuses, ei pea tööandja sellelt täiendavalt hüvitiselt tasuma sotsiaalmaksu, nagu ei pea ta seda maksma ka kohustusliku haigushüvitise pealt.
Samas rasedatele töötajatele sellist täiendava hüvitise maksmise korda hetkel ette nähtud ei ole. Kui tööandja soovib rasedale töötajale hüvitada tema haiguspäevade eest täiendavad 30 protsenti tema keskmisest töötasust, kaotab rase töötaja tulenevalt ravikindlustuse seadusest õiguse Haigekassa poolt makstavale hüvitisele. Samuti ei oleks sellise hüvitise maksmine tööandja jaoks sotsiaalmaksuvaba.
Kuidas on probleem eelnõus lahendatud?
Ravikindlustuse seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kohaselt kavatseb sotsiaalministeerium muuta ravikindlustuse seadust selliselt, et rase töötaja ei kaotaks õigust Haigekassa poolt makstavale ajutise töövõimetuse hüvitisele, kui tema tööandja maksab talle täiendavat haigushüvitist.
Ka sotsiaalmaksuseadusesse plaanib ministeerium rasedate töötajate täiendava hüvitisega seoses teha kaks muudatust. Esimese muudatusega muutub sotsiaalmaksuvabaks tööandja poolt rasedale töötajale makstav täiendav haigushüvitis tingimusel, et Haigekassa poolt makstav haigushüvitis ja tööandja poolt makstav haigushüvitis kokku ei ületaks töötaja keskmist töötasu. Teise muudatusega laieneb samasugune sotsiaalmaksuvabastus ka füüsilisest isikust ettevõtjatele.
Millal muudatused jõustuvad?
Muudatused jõustuvad eelnõu kohaselt 1. aprillil 2024.
Tutvu ülevaatega eelnõust siin.