Koja töövõit: kaugtööga seotud tööandja kohustused on seaduses selgemalt kirjas
Kuna kaugtöökoha tingimused on enamasti tööandja kontrolli alt väljas, siis ei ole mõistlik tööandjalt nõuda, et kaugtöö korral tuleb täita samasuguseid reegleid nagu töökohal töötamise korral. Seetõttu tegi koda juba mitu aastat tagasi ettepaneku tuua seaduses konkreetselt välja, milliseid kohustusi peab tööandja täitma kaugtöö korral. Koja ettepanek võeti arvesse ning vastavad töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatused jõustuvad 2022. aasta 19. novembril.
Töötervishoiu ja tööohutuse seadusse lisandub eraldi säte (§ 135), milles on kirjas kuus tööandja kohustust, mida tööandja saab ja peab täitma kaugtöö korral. Muid töötervishoiu- ja tööohutusalaseid kohustusi peab tööandja täitma niivõrd, kuivõrd see on kaugtöö eripärasid arvestades võimalik. Kehtivas seaduses puuduvad kaugtöö osas erisused.
Kaugtööga seotud riskide hindamine ja vähendamine
Esiteks peab tööandja kajastama töökeskkonna riskianalüüsis töö iseloomust tulenevad võimalikud riskid ning kaugtöö erisusi arvestades rakendama abinõusid töötaja terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks. Kaugtööga seotud riskide kaardistamine on oluline, kuna selle alusel peab tööandja töötajaid juhendama, kuidas kaugtööga seotud võimalikke riske ennetada või maandada.
Töötaja juhendamine
Teise kohustusena peab tööandja enne töötaja kaugtööle lubamist töötajat juhendama. Kaugtöö iseloomust lähtuvalt võib olla vajadus töötajat juhendada näiteks tehtava töö ja kasutatava töövahendi ohutusnõuetest või ergonoomiliselt õigetest tööasenditest ja -võtetest. Töötaja peab juhendamise järel oskama ise märgata kaugtööga seotud ohte ja neid maandada.
Sobilike töövahendite tagamine
Kolmanda kohustusena peab tööandja tagama kaugtöö korral töötajale tööülesannete täitmiseks sobilikud töövahendid. Sama põhimõte kehtib ka kaugtööd mittetegevate töötajate osas.
Tervisekontroll, tööõnnetus ja haigushüvitis
Kaugtöö korral jääb endiselt kehtima põhimõte, et tööandja peab korraldama kaugtööd tegevale töötajale tervisekontrolli sarnaselt tööandja asukohas kohapeal töötavate töötajatega. Lisaks tuleb tööandjal ka edaspidi uurida kaugtöö korral tööõnnetusi ja kutsehaigestumise juhtumeid. Tööandjale jääb alles ka kohustus, et töötaja haigestumise korral tuleb tööandjal maksta töötajale haigushüvitist.
Muud tööandja kohustused seoses kaugtööga
Alates 19. novembrist on töötervishoiu ja tööohutuse seaduses kirjas, et tööandja peab kaugtöö korral täitma eelnevalt nimetamata töötervishoiu- ja tööohutusealaseid kohustusi ainult siis, kui see on kaugtöö eripärasid arvestades võimalik (vt töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 135 lg 3). Näiteks on tööandjal kohustus tagada esmaabiandja ja esmaabivahendid töökohal, kuid kaugtöö korral ei ole tööandjal võimalik esmaabiandja olemasolu tagada. Samas on tööandjal võimalik töötajat juhendada, kuidas käituda õnnetuse korral ning vajaduse korral anda esmaabivahendeid.
Töötaja kohustus kaugtöö korral
Peagi lisandub seadusesse punkt, mille kohaselt peab töötaja kujundama kaugtööl ohutu töökoha ja töötingimused lähtuvalt tööandja antud juhistest (vt töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 1 p 11). Siiski ei vabasta töötaja töötervishoiu- ja tööohutusalased kohustused tööandjat asjakohasest vastutusest. Seadusesse lisandub aga täpsustus, et tööandjal on võimalik kaugtöö korral vastutusest vabaneda üksnes juhul, kui tööandja on täitnud kõik eelpool nimetatud kohustused seoses kaugtööga (vt töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 4).
19. novembril jõustuvate töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muudatustega saad tutvuda SIIN. Kui sul tekib küsimusi kaugtööga seotud muudatuste kohta, siis võta ühendust koja juristidega aadressil juristid@koda.ee.