Peagi jõustuvad elektrituruseaduse muudatused motiveerivad fantoomliitujaid võrku vabastama
17. märtsil 2023 jõustuvad muudatused elektrituruseaduses, mis kohustavad elektrivõrku elektri tootmiseks liitumislepingu sõlminud isikuid alustama reaalselt elektri võrku edastamist või maksma nende jaoks broneeritud võrguvõimsuse eest tasu suuruses 38 000 eurot aastas iga megavoltampri kohta. Kui see isik ei alusta elektri võrku edastamist ega maksa ka tasu, kaotab ta võimaluse selle liitumispunkti kaudu elektrit võrku edastada. Järgnevalt on toodud ülevaade tähtsamatest muudatustest.
Lisandub tagatise tasumise kohustus energiatootmisseadme elektrivõrku ühendamisel
Rohkem kui 15 kilovatise võimsusega energiatootmisseadme elektrivõrku ühendamiseks tuleb vastavalt jõustuvatele muudatustele tasuda võrguettevõtjale tagatiseks 38 000 eurot megavoltampri kohta (§871 lg 1). Seejuures ei pea tagatist tingimata tasuma rahas, vaid tagatisena võib ka esitada näiteks krediidiasutuse garantiikirja (§871 lg 2).
Võrguettevõtja tagastab tagatise peale seda, kui elektrivõrku liidetud seade on alustanud elektri tootmist. Võrguettevõtja ei tagasta tagatist, kui seadme kaudu ei ole alustatud elektri tootmist päikeseenergia tootmise korral ühe aasta jooksul, avameretuuleparkide korral kolme aasta jooksul ja muude tehnoloogiate puhul kahe aasta jooksul alates liitumispunkti valmimisest või võrguettevõtja poolsest liitumislepingu täitmise lõpptähtajast.
Tagatise nõue ei kehti juhul, kui energiatootmisseadme elektrivõrku ühendamist taotlev isik on tasunud vähemalt 70 protsenti liitumistasust või kui liitumistaotlus esitatakse korterelamule rajatava tootmisseadme ühendamiseks võrguga.
Muudatus jõustub 17. märtsil 2023. Muudatust rakendatakse jõustumise seisuga esitatud liitumistaotlustele ning sõlmitud ja täitmisel olevatele tootmissuunalistele liitumislepingutele 60 päeva pärast muudatuse jõustumist ehk 16. mail 2023 (§1113 lg 14).
Hakkavad kehtima tasud praegustele fantoomliitujatele
Kui tootmissuunalise liitumislepingu sõlminud turuosaline ei ole päikeseenergia puhul ühe aasta, avameretuuleparkide korral kolme aasta ning muude energiaallikate puhul kahe aasta möödumisel liitumislepingu sõlmimisest oma liitumislepingu järgset tootmisvõimsust kasutanud, peab see tootja muudatuste kohaselt mittekasutatud võimsuse ulatuses tasuma võrguettevõtjale tasu 38 000 eurot aastas megavoltampri kohta (§ 871 lg 4 ja lg 6). See muudatus hakkab puudutama ka neid liitujaid, kelle liitumispunkt on tänaseks juba valminud.
Juhul, kui liitumislepingu alusel broneeritud võimsus ületab 100 megavatti ja seda võimsust on esimese aasta jooksul kasutatud vähemalt 50 protsendi ulatuses, tuleb kasutamata megavoltampritelt siiski tasuda võrguettevõtjale tasu esimesel aastal peale liitumispunkti valmimist 30 protsenti ja teisel aastal 60 protsenti võrguettevõtja tasust ehk 38 000 eurost ühe kasutamata megavoltampri kohta. Hiljem rakendub ka sellistel juhtudel võrguettevõtja tasu 100 protsendi ulatuses.
Lisaks rakenduvad samas suuruses ja samadel tingimustel tasud ka isikutele, kel on lisaks liitumislepingule sõlmitud ka võrguleping. Sellisel juhul peab võrgulepingu sõlminud isik tasuma võrguettevõtjale samas suuruses tasu, kui ta ei ole viimase kahe aasta jooksul oma võrgulepingu järgset tootmissuunalist võimsust kasutanud.
Mõlema tasu puhul kehtib ka reegel, et tasu mittemaksmise korral leping lõpeb, mis tähendab seda, et liitumislepingust tuleneva tasu tasumata jätmise korral ei saa seda liitumispunkti edaspidi elektri võrku edastamiseks kasutada ning võrgulepingust tuleneva tasu maksmata jätmise korral ei eraldata isikule edaspidi võrgulepingus ette nähtud võimsusi (§871 lg 9). Lisaks kehtib mõlema tasu puhul üks erand, nimelt peab võrguettevõtja elektri tootmise alustamise tähtaega pikendama, kui elektri tootmisega alustamine pole tõendatult olnud võimalik tootjast mitteolenevatel põhjustel. Algselt sellist erandit ei olnud, kuid see lisati pärast seda, kui kaubanduskoda ja teised huvigrupid vastava ettepaneku tegid.
Uutele võrguga liitujatele hakkavad võrguettevõtja tasud kehtima alates 17. märtsist 2023. Praeguseks liitumislepingu sõlminutele, kes elektrit võrku ei edasta ning samuti ka neile, kes on praeguseks esitanud liitumistaotluse, hakkab liitumislepingu pealt tasude maksmise kohustus kohalduma ühe aasta möödumisel liitumispunkti valmimisest või võrguettevõtja poolsest liitumislepingu täitmise lõpptähtajast päikeseenergia tootmiseks mõeldud liitumise korral, kolme aasta möödumisel avameretuuleenergia tootmiseks mõeldud liitumise korral ning kahe aasta möödumisel muudest energialiikidest elektri tootmiseks mõeldud liitumise korral (§1113 lg 15 ja 16). Riikliku julgeoleku tagamise eesmärgil kehtestatud piirangute piirkonnas hakkab tasu maksmise kohustus kehtima päikeseenergia puhul alates 1. jaanuarist 2026, avameretuuleenergia puhul alates 1. jaanuarist 2028 ja muude energialiikide puhul alates 1. jaanuarist 2027 tingimusel, et riikliku julgeoleku tagamise eesmärgil kehtestatud piirangud on selles piirkonnas kõrvaldatud.
Võrgulepingust tulenevate tasude maksmise kohustus hakkab praeguseks võrguga liitunutele kohalduma kaks aastat peale käesolevate muudatuste jõustumist ehk 17. märtsil 2025 (§1113 lg 17). See tähendab, et kui muudatuste jõustumise hetkeks ehk 17. märtsiks 2023 võrgulepingu sõlminud isik ei ole hiljemalt 17. märtsiks 2025 alustanud elektri võrku edastamist, peab see isik maksma võrguettevõtjale tasu.
Hakkab kehtima keeld muuta liitumistaotluses märgitud elektri tootmise tehnoloogiat
Kui praegu on võimalik taotleda liitumispunkti väljaehitamist näiteks päikeseenergia tootmise tarbeks, kuid hiljem edastada sama liitumispunkti kaudu võrku hoopis tuuleenergiast toodetud elektrit, siis muudatuste jõustudes on selline olukord keelatud (§ 871 lg 5). Muuhulgas tähendab tehnoloogia muutmise keeld ka seda, et tootmisseadet ei tohi muuta planeerimisseaduse tähenduses ebaolulise ruumilise mõjuga ehitisest olulise ruumilise mõjuga ehitiseks.
Uutele liitujatele hakkab tehnoloogia muutmise keeld kehtima muudatuse jõustumisel ehk 17. märtsil 2023. Praeguseks sõlmitud liitumislepingutele hakkab tehnoloogia muutmise keeld kehtima 1. augustil 2023 (§1113 lg 13).
Kui sul tekib küsimusi peagi jõustuvate elektrituruseaduse muudatuste kohta, siis võta ühendust koja juristidega e-posti aadressil juristid@koda.ee.
Tutvu jõustuvate muudatustega siin.