Soodsamast maagaasi aktsiisist võiks kasu saada rohkem ettevõtjaid
Rahandusministeeriumi juhtimisel on valminud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu, millega kehtestatakse alates 2019. aasta algusest maagaasi soodusaktsiisimäär. Kaubanduskoda leiab, et eelnõuga kehtestatav gaasi-intensiivsuse tase on liiga kõrge ning seda tuleks vähendada, et tagada soodustuse reaalne mõjusus.
Aktsiisisoodustuse saamiseks peab ettevõtja täitma erinevaid tingimusi. Ühe olulise tingimusena peab ettevõtja gaasi-intensiivsuse tase olema vähemalt 13%. Gaasi-intensiivsus näitab ettevõtja Eestis asuvate ettevõtete tarbitud või tarbitava maagaasi kogumaksumuse osakaalu protsentides ettevõtja loodud või loodavast lisandväärtusest. Teine oluline kriteerium on see, et ettevõtja energiajuhtimissüsteem peab vastama standardile ISO 50001.
Hetkel vastavad gaasi-intensiivse ettevõtja tingimustele vaid mõned üksikud ettevõtjad. Peamiseks takistuseks lisaks kõrgele energiaintensiivsuse tasemele on puuduv ISO standard, mida on võimalik kõigil soovijatel taotleda, kuid mis toob endaga kaasa täiendava aja- ja rahakulu. Koja hinnangul võiks sertifitseerimisest loobuda ning selle võiks asendada näiteks audiitori või energiatõhususe spetsialisti ametliku hinnanguga. Selline lähenemine tagaks, et ettevõte vastab sisuliselt standardi tingimustele ning on teinud kõik mõistliku, et tagada energiakasutuse efektiivsus.
Sarnaselt elektriaktsiisiga tekib ka maagaasi puhul küsimus, kas energiaintensiivsuse kriteerium pole majandusliku mõju saavutamiseks liiga kõrge. Soodustuse eesmärki silmas pidades oleks Eesti kontekstis vajalik madalama piirmäära kehtestamine. Kõrge energiaintensiivsuse taseme puhul võib juhtuda, et toetusmeede ei kaasa piisavalt gaasi-intensiivseid ettevõtjaid.
Jõustunud soodusaktsiisist suurtele elektritarbijatele saad lugeda koja varasemast artiklist Suurte elektritarbijate aktsiisisoodustus jõudis seadusesse.
Kaubanduskoda tegi rahandusministeeriumile ettepaneku analüüsida eelnõuga kehtestatavat gaasi-intensiivsuse taseme nõuet ning kaaluda 13%-lise määra asemel madalama protsendimäära kehtestamist, et tagada soodustuse reaalne mõjusus.
Kaubanduskoja arvamusega saab lähemalt tutvuda siin: