Vaata, kuidas töötasu vähendada või säilitada
Hetkel võib ettevõtjal tulla ette olukord, kus on olude sunnil vajalik kas töötasu vähendada või säilitada. See on ka näiteks üheks eelduseks, et ettevõtja saaks töötukassalt taotleda töötasu jätkutoetust. Järgnevalt selgitame lühidalt, mis on peamised põhimõtted nii töötasu vähendamise kui ka säilitamise osas.
Töötasu vähendamine
Tööandja võib TLS § 37 alusel töötaja töötasu ühepoolselt vähendada, kuid seda üksnes teatud tingimustel. Seadus näeb ette võimaluse vähendada ajutiselt töötaja töötasu, kui tööandjal ei ole objektiivsetel majanduslikel põhjustel võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda. Töötasu vähendamine on erandlik ja äärmuslik meede, mille rakendamiseks peavad üheaegselt olema täidetud seadusest tulenevad eeldused:
1. Töötasu vähendamise aluseks olev töömahu vähenemine peab olema ettenägematu, mis võib olla praeguse COVID-19 laialdase leviku ning erinevate piirangute tõttu täidetud.
2. Töötasu tavapärane maksmine peab olema tööandjale ebamõistlikult koormav. Nii ei saa töötasu vähendada näiteks juhul, kui tööandjal ei ole kokkulepitud ulatuses töö andmine võimalik, kuid samas on tal piisavalt rahalisi vahendeid töötasu maksmiseks ning puudub tegelik vajadus töötaja töötasu muutmiseks.
Töötasu vähendamiseks tuleb tööandjal kõigepealt vaadata, kas tal on töötajale võimalik pakkuda teist tööd. Kui ikkagi selgub, et teist tööd pakkuda ei ole või kui töötaja teise töö pakkumist vastu ei võta, tuleb tööandjal teavitada kavandatavast töötasu vähendamisest töötajate usaldusisikut või usaldusisiku puudumisel otse töötajaid vähemalt 14 kalendripäeva ette. Töötajatele peab kindlasti jätma võimaluse kaasa rääkida. Töötajatel tuleb oma arvamus esitada seitsme kalendripäeva jooksul arvates teate saamisest.
Rohkem infot on võimalik leida SIIT. Töötasu vähendamise teatise põhja leiab SIIT.
Töötasu säilitamine
Kui tööandjal ei ole võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda, kuid töötaja oleks töö tegemiseks valmis, peab tööandja maksma töötajale selle aja eest, mil ta tööd ei tee keskmist töötasu (TLS § 35). Keskmist töötasu arvestatakse üldjuhul töötaja viimase kuue kuu töötasu alusel.
TLS § 35 järgi peab tööandja töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.Seaduses ei ole sätestatud etteteatamisaega, millal peab töötajat teavitama töö mitteandmisest. Mõistlik on töötajaid töö mitteandmisest teavitada esimesel võimalusel. Rohkem infot on võimalik leida SIIT. Töötasu säilitamise teatise põhja leiab SIIT.
TLS § 35 võib kohalduda ka olukorras, kus toimub osaline töömahu vähendamine. Näiteks on tööd anda 90% ulatuses, kuid 10% ulatuses ei ole võimalik tööd tagada.
Kui Sinu ettevõte vajab õigusalast nõu töötasu vähendamise või säilitamise osas, siis tule küsi abi meie juristidelt e-posti aadressil juristid@koda.ee. Liikmele on aastas 1 tund konsultatsiooni tasuta!