Värske Euroopa Kohtu otsus võib sundida muutma töögraafikuid
Euroopa Kohus leidis selle aasta märtsis tehtud otsuses C-477/21, et töötajate igapäevane puhkeaeg ei saa olla osa iganädalasest puhkeajast, vaid peab sellele eelnema. Praktikas tähendab see, et mitmed Eesti ettevõtted võivad olla sunnitud muutma oma töögraafikute koostamise põhimõtteid.
Milles täpsemalt muudatus seisneb?
Töölepingu seaduse § 51 sätestab, et töötajal on õigus vähemalt 11 tunni pikkusele puhkeajale tööpäeva lõpu ja järgmise tööpäeva alguse vahel. Sama seaduse § 52 sätestab õiguse iganädalasele puhkeajale töönädala lõpu ja järgmise töönädala alguse vahel. Summeeritud tööaja korral on iganädalase puhkeaja pikkuseks vähemalt 36 tundi, fikseeritud tööaja korral vähemalt 48 tundi.
Seni on lähtutud põhimõttest, et iganädalasele puhkeajale ei tule juurde lisada igapäevast puhkeaega. Näiteks kui töötaja töötab 6 päeva nädalas esmaspäevast laupäevani ja lõpetab töö laupäeval kell 18, siis uuesti tööle tohib ta praegu asuda esmaspäeval kell 6. Nüüd on aga Euroopa Kohus asunud seisukohale, et iganädalasele puhkeajale tuleb lisada ka igapäevane puhkeaeg, mis on vähemalt 11 tundi. See tähendab, et kui töötaja töötab 6 päeva nädalas esmaspäevast laupäevani ja lõpetab töö laupäeval kell 18, siis uuesti tööle tohib ta Euroopa kohtu otsuse kohaselt asuda alles esmaspäeval kell 17.
Kokkuvõtlikult võib seega öelda, et edaspidi tuleb igas nädalas võimaldada katkematut töövaba aega summeeritud tööaja korral vähemalt 47 tundi ja fikseeritud tööaja korral vähemalt 59 tundi. Tööinspektsioon hakkab uut lähenemist kohaldama alates 1. jaanuarist 2024.
Miks on vaja lisada iganädalasele puhkeajale ka igapäevane puhkeaeg?
Euroopa Kohtu selgituste kohaselt on igapäevane ja iganädalane puhkeaeg kaks teineteisest sõltumatut õigust, millel on erinevad eesmärgid. Ühelt poolt peab töötajale olema tagatud võimalus kindla arvu tundide jooksul igapäevaselt töökeskkonnast väljuda, teisalt peab töötaja saama iga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul puhata.
Kui Sul tekkis küsimusi seoses puhkeaja rakendamisega, võid nendega alati pöörduda koja juristide poole e-posti aadressil juristid@koda.ee. Koja liikmetele on üks tund juriidilist konsultatsiooni igal aastal tasuta.
Tutvu Euroopa Kohtu otsusega SIIN.